Ters Ozmoz Cihazı | Ters Ozmoz Su Arıtma Sistemleri Reverse Osmosis

Site Rengi

Ters Ozmoz

Anasayfa » Ters Ozmoz

Ters ozmoz,ters osmoz ya da global anlamda bilinen ismi ile reverse osmosis endüstriyel ve ev tipi kullanım alanında su arıtma sistemlerinden bir tanesidir. Dünya çapında son yıllarda yeni teknoloji olarak görülen reverse osmosis sistemi günümüzde oldukça popüler hale gelmiş durumdadır. Ters ozmoz sisteminde membran teknolojisi kullanılmaktadır. Membranlar suyu tüm kirinden arındırarak saf su haline getirir. Bu saf su kimi yerlerde direkt olarak kullanılır, kimi yerlerde ise ekstra mineral ve tatlandırma katılarak kullanılır. Mesela ev tipi su arıtma cihazlarında su saflaştıktan sonra, içilebilir hale gelmesi için mineral veya tatlandırıcı filtre ile tatlandırma yapılabilir. Ama endüstriyel alanda kullanılacak ve bu su içilmeyecek ise, direkt membrandan çıktığı gibi kullanılabilmektedir.

Ters ozmoz sistemi ile hemen her sorunlu suyun arıtılması yapılabilmektedir. Mesela deniz suyu arıtma gibi zor bir işlemi ters ozmoz teknolojisi ile yapabilmeniz mümkündür. Fakat bilinmelidir ki ters ozmoz teknolojisi ile her su içilebilir hale gelmemektedir. Mesela çamurlu, bakterili veya ağır kimyasal içeren bir suyu içme suyu haline getirmek pek mümkün değildir. Bu tarz sular genelde endüstriyel alanda olduğu için, suyun doğaya salınırken en temiz şekilde salınması amaç edilmektedir. Böylelikle ters ozmoz teknolojisi sayesinde doğanın kendi parametreleri sağlıklı bir şekilde korunmuş olur. Doğada bulunan ve insanoğlunun kullandığı sulara bu tarz ağır kimyasal veya kirlenmenin karıştığını düşününce ters ozmoz teknolojisinin su arıtma, su arıtma ile doğaya ve haliyle insan sağlığına ne büyük katkılar sağlayan bir teknoloji olduğunu görebiliriz.

Ters ozmozun kullanıldığı alanları kısaca özetlemek gerekirse; medikal,ilaç,kimya,kozmetik,boya,akaryakıt istasyonları,cam sektörü,tekstil ve deri,ambalajlı su,meşrubat sanayi,içme suyu,buhar kazanı besi suyu,enerji,tarım,metal,seramik,taş ve toprak sanayi,turizm,otomotiv,kağıt,baskı ve matbaa gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.Ters ozmoz teknoloji yukarıda saymış olduğumuz sektörlerin dışında özel ve spesifik bazı sektörlerde de kilit rol oynamaktadır. Ülkemizde çok iyi seviyede uygulanan bu teknoloji yoğun olarak kullanılmaktadır. Ters ozmoz teknolojisinde kullanılan membranlar genellikle yurtdışından ithal edilmektedir. Ülkemizde son yıllarda membran üretilmeye başlanmış olsa da, piyasada %90 oranında ithal marka membranlar kullanılmaktadır.